AUTYZM A MANGOSTAN

Share

Choroba ta objawia się między innymi takimi zachowaniami jak samookaleczenie, wahania nastrojów, izolacja oraz słabe umiejętności komunikacji werbalnej.

Kilka kwestii, które mają wpływ na tę chorobę są dość powszechne wśród wielu zaburzeń umysłowych i zachowania – zobacz, że każde z nich jest powiązane z innymi chorobami omawiającymi w niniejszym artykule. Oto kilka ważnych poruszanych problemów:

Aminokwasy

Badacze sądzą, że efektem zaburzeń żołądkowo – jelitowych u dzieci autystycznych jest nadmierny poziom niektórych aminokwasów we krwi, które mogą być przyczyną upośledzonego zachowania. Ze względu na fakt, iż aminokwasy są wykorzystywane przede wszystkim jako podstawowy element neuroprzekaźników (wpływających na zachowanie oraz nastrój), możliwe jest, że jakiekolwiek zaburzenie równowagi aminokwasów w organizmie człowieka może wpływać na jego zachowanie i samopoczucie. Zawarte w mangostanie ksantony to silne czynniki przeciwzapalne, korzystnie wpływające na proces trawienia oraz odpowiedni poziom niezbędnych aminokwasów.

Niezbędne kwasy tłuszczowe

Niezbędne kwasy tłuszczowe są nieodzowne dla prawidłowej pracy mózgu, a ich niski poziom we wczesnym dzieciństwie może doprowadzić do upośledzonego rozwoju mózgu. Ponadto, zaburzenie równowagi kwasów tłuszczowych może mieć wpływ na takie neuroprzekaźniki, jak na przykład serotonina. Okazuje się, że u autystycznych dzieci poziom kwasów omega-6 jest znacząco wysoki, natomiast niski poziom kwasów omega-3 jest powiązanych z nadpobudliwością i częstymi napadami złości. Owoc mangostanu posiada zdolność „przeciwstawianiu się” procesom utleniania (oksydacji) oraz zapalnym, które są efektem problemów dietetycznych, mających również związek z nierównowagą kwasów tłuszczowych.

Nierównowaga melatoniny

Zdaniem niektórych naukowców dzieci z autyzmem są podatne na zakłócenia cyklu snu, ponieważ produkują one mniejsze ilości melatoniny, regulującej „pracę” wewnętrznego zegara organizmu. Niewłaściwa ilość melatoniny może wywołać łańcuch hormonalnych i biochemicznych reakcji, negatywnie oddziałujących na zachowanie. Melatonina to także silny antyoksydant, rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i tłuszczach, co pozwala na jej swobodne przenikanie bariery krew/mózg – dzięki temu może ochraniać komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym.

Alergia pokarmowa

Wielu autystycznych pacjentów jest wrażliwych na niektóre rodzaje pożywienia. Dzieci z autyzmem również często wykazują wzmożoną przepuszczalność błony śluzowej żołądkowo- jelitowej, ułatwiając zawartym w pożywieniu peptydom przenikanie do krwioobiegu, co wywołuje pewne reakcje układu odpornościowego, związane z zaburzonym zachowaniem. Przeciwzapalne działanie ksantonów może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie napadów alergii u autystycznych pacjentów. Substancje te mogą również łagodzić stany zapalne jelita oraz niszczyć pasożyty i bakterie, które wzmagają zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zespół „przeciekającego” jelita. 

Metale ciężkie

Bariera krew/mózg, która chroni mózg przed szkodliwymi substancjami, nie jest w pełni ukształtowana aż do ok. roku od momentu narodzin dziecka. W jednym z badań na 18 autystycznych dzieci, u 16 ilość toksycznych związków we krwi przekraczała maksymalną tolerowaną ilość u dorosłych. Badania potwierdziły także związek pomiędzy autyzmem, a wysokim poziomem ołowiu. Po raz kolejny, zaburzenia wzmożonej przepuszczalności żołądkowo-jelitowej powodują, iż metale ciężkie mogą penetrować błonę jelita by dostać się do obiegu krwionośnego i zwiększyć obciążenie toksyczne organizmu dzieci.

Źródło:
CVI Europe – Artykuł opracowany na podstawie badań doktora Kenneth J. Finsand – specjalisty w dziedzinie medycyny funkcjonalnej

You may also like...