CHLOROFILE , CHLOROFILINY A PREWENCJA NOWOTWORÓW

Share

Chlorofiliny są jednymi z najsilniejszych antyoksydantów jakie kiedykolwiek badano.

Eksperymentalne badania wykazały, że chlorofilina wykazuje aktywność przeciwnowotworową. Chlorofil i chlorofiliny są w stanie tworzyć mocne kompleksy z pewnymi substancjami chemicznymi, o których wiadomo lub przypuszcza się, że są przyczyną raka. Są to m. in. składnik „diabelskiej mieszanki” – poliaromatyczne węglowodory (obecne w dymie tytoniowym), niektóre heterocykliczne aminy (znajdujące się w gotowanym mięsie) i aflatoksyna B1 (AFB1).

Mocne związanie chlorofilu lub chlorofiliny z tymi potencjalnymi karcinogenami może zaburzać ich wchłanianie z przewodu pokarmowego i zmniejszać ilość, która grozi dostaniem się do wrażliwej tkanki organizmu. Udowodniono, że suplementacja chlorofilu może zmniejszyć uszkodzenia wolnorodnikowe promowane chemicznymi czynnikami rakotwórczymi i szkodliwym promieniowaniem.

Badania in vitro wskazują, że chlorofilina pobudza eliminacje potencjalnie szkodliwych toksyn i karcinogenów (substancje rakotwórcze) z organizmu. Inne prawdopodobne wyjaśnienie mechanizmu przeciwnowotworowego niektórych pochodnych chlorofilu jest takie, że działają one jak substancje „przechwytujące” (interceptory), zablokowując absorpcję aflatoksyn i innych składników rakotwórczych z żywności. Gdy chlorofilina jest podawana razem z karcinogenem, wiąże go  i tworzy z nim odwracalny kompleks. Innym sposobem ukazania „przechwytującego” działania chlorofilu i jego pochodnych jest „pułapka cząsteczkowa”, która sprawia, że karcinogen staje się niezdolny do atakowania komórek. Pułapka zmniejsza dostępność karcinogenu do organizmu, który w mniejszym stopniu jest narażony na działanie substancji rakotwórczych. W jednym szczegółowym badaniu na pstrągu tęczowym (Salmo gairdneri) wydawało się, że chlorofil pełnił swoje funkcje tylko wtedy, gdy był obecny w diecie w tym samym czasie, co substancja rakotwórcza. Z pewnością mechanizm „przechwytującego” składnika chlorofilu można wykorzystać u ludzi. 

Farmaceuta prof. Garban Zeno – NUTRITION@HEALTH nr 37 – fragmenty

You may also like...