Czym jest reakcja Herxa w odpowiedzi na antybiotyki i zioła stosowane podczas infekcji?

Share

Co to jest reakcja Jarisha – Herxheimera w odpowiedzi na antybiotyki i zioła stosowane podczas infekcji?

Wielu pacjentów świadomych tej reakcji doskonale wie, że to kryzys spowodowany tzw. reakcją Herxheimera. Przykładowo podczas kuracji leczniczej, bakteria np. gronkowca, chlamydii czy boreliozy ginie, ale przy okazji wydziela szkodliwe toksyny. To znak, że leczenie jest skuteczne.

U przykładowej pacjentki z boreliozą, w jej organizmie wykryto poza boreliozą aż trzech intruzów współpracujące z nią: pierwotniaka babesję i dwie bakterie – bartonelle i yersinię. Problem w tym, że są to paskudztwa wyjątkowo zgodnie współpracują ze sobą, więc zanim zacznie się leczyć boreliozę, konieczne jest pozbycie się jej kompanów.
– Jedno jest pewne, gdyby nie internet, już bym nie żyła – uważa Magda.  – Wiedza ludzi z całej Polski, która kumuluje się na forach, to potężne narzędzie. Bardzo pomogły mi też studia, podczas których otarłam się o medycynę. Gdyby nie one, miałabym mniejszą siłę przebicia w pouczaniu lekarzy”.
Był to fragment artykułu   „W kleszczach medycyny. Dopiero siódma choroba, którą lekarze wykryli, okazała się prawdziwa” – www.pomorska.pl

Reakcja Herx’a jest niezwykle cennym zjawiskiem, mówiącym o tym, że infekcja została wybita. Złe samopoczucie, to pozostające po niej toksyny. Czasem towarzyszyć mogą jej wymioty (np. przy glistach), podwyższona temperatura ciała, bóle głowy lub mięśni,  podobnie jak podczas przeziębienia czy grypy. Niekiedy jest wskazane podawanie leków farmakologicznych. Jednak równocześnie zawsze należy wzmacniać organizm.

Reakcja Herx’a   zachodzi w wyniku powstania endotoksyn, które zostają uwolnione z zabitych/ uszkodzonych przez antybiotyki lub ziołach. Reakcja jest bardzo dobra, ale co dalej z toksynami?

Objawem reakcji Herxheimera jest pogorszenie symptomów choroby. Chora osoba odnosi początkowo wrażenie, że zioła czy antybiotyki jej nie pomagają lub nawet szkodzą. W miarę kontynuacji leczenia objawy będą coraz słabsze, aż w końcu znikną.

Reakcja Herxheimera w przypadku infekcji chlamydia pneumoniae (cpn)  i mykoplasm może występować nawet rok lub dłużej. Najczęstsze objawy reakcji Herxheimera to: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe i kostne, bóle zębów, świąd, wysypki skórne, pocenie się, nieżyt nosa, kaszel, bóle stawów, bóle kręgosłupa, zaburzenia pracy serca, czasowe pogorszenie symptomów neurologicznych np. krótkotrwała utrata pamięci, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, zawroty głowy etc.

Objawy mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Jedne objawy będą znikać a pojawiać się inne i tak w kółko.

Czasami wszystkie objawy rekcji Herxheimera mogą ustąpić na kilka lub kilkanaście dni, a po tym czasie znowu powrócić.

W końcu objawy będą coraz słabsze, aż znikną zupełnie. Przykładowo z gronkowcem złocistym walczy się skutecznie do 6 miesięcy, ale z paciorkowcami nawet do roku czasu.

Nie u wszystkich chorych na grzybice, infekcje bakteryjne czy robaczyce, w czasie leczenie będzie występowała reakcje Herxheimera. Chorzy ci jednak, odpowiednio leczeni, również będą stopniowo poprawiać stan zdrowia.

Oto niektóre inne choroby przy leczeniu których występuje lub może wystąpić reakcja Herxheimera: borelioza, kiła, bruceloza, gruźlica, dur, malaria, gronkowiec złocisty, paciorkowce, gorączka typu Q, robaczyce  i wiele innych.

You may also like...