Przeciwkrwotoczna witamina K

Share

Przeciwkrwotoczna witamina K. Mocne naczynia krwionośne. Zdrowe kości i piękne zęby. 

 Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Stąd drastyczne ograniczenie w diecie tłuszczy, może mieć opłakany skutek. Może doprowadzić do obfitych krwawień np. podczas okresu u kobiet. Witamina K jest niezbędna do procesu syntezy czynników krwi oraz białka (protrombiny). Niedobór czynników tej witaminy sprawia, że krew krzepnie zbyt wolno, a krwawienie trudno jest zatrzymać Sygnałem jej niedoboru w organizmie mogą być m.in. krwotoki z nosa, krwiomocz, skłonność do siniaków. Zatem witamina K reguluje krzepliwość krwi oraz chroni organizm przed zbytnim rozrzedzeniem krwi i przed krwotokami – tak wewnętrznymi jak i zewnętrznymi. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gdyż uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Konsekwencją tego rzadziej dochodzi do pękania śródbłonka naczyń i powstawania blaszki miażdżycowej, a u kobiet miesiączka jest zdecydowanie mniej obfita.

Niedobór witaminy K może doprowadzić do niedostatecznej wchłanialności wapnia w organizmie i utrudnionego przechwytu go w procesie osteocalcemii przez matrycę tworzenia komórek tworzących kości (tzw. kościotwórczych) do okostnej tzw. osteoblastów. Utrudni to tworzenie się kostnego białka kolagenowego, jako tkanki łącznej kości. Witamina K chroni też przed zwapnieniem naczyń krwionośnych, wspomagając transport wapnia z krwi do kości.  Związek ten niezbędny do zaistnienia równowagi wapnia w organizmie.

Nadmiar witaminy K występuje u osób, które stosują suplementy bez wcześniejszego wykonania badań krwi, co może grozić zakrzepicą naczyń krwionośnych. Objawy nadmiaru witaminy K to nadmierna potliwość, uczucie gorąca, bóle serca i wątroby oraz bóle związane z zaburzeniem oddychania, bólami serca lub stawów. Z wieloletniej obserwacji i praktyki samej autorki, szczególną ostrożność do jej stosowania w suplementacji, powinny zachować osoby z najgęstszym rodzajem krwi – z grupą krwi B i dalej siostrzaną grupa krwi AB. Poziom witaminy K powinny regularnie kontrolować osoby z poważnymi chorobami jelit, żołądka, wątroby oraz z zespołem złego wchłaniania.

You may also like...